AFAD

AFAD (1)
AFAD (2)
AFAD (4)
AFAD (3)

AFAD tarafından kurulmuş olan bu sergide afet riskinin yönetilmesi, afet esnasında ve sonrasında yapılması gerekenler ile kriz yönetimi esasları anlatılıyor.

Sergide 17 farklı alan mevcut olup bunların içerisinde hortum, tsunami, sel, çığ, yangın gibi afetler ele alınmakta ve oluşum sebepleri sergi düzenekleriyle ziyaretçilere aktarılarak farkındalık oluşturulmaktadır.

Türkiye deprem riski yüksek olan bir ülke olması yanında diğer doğa kaynaklı afetlere de(sel, torak kayması, çığ) maruz kalmaktadır. Afet riskinin yönetilmesi, afet bilincinin artırılması ve hazırlıklı olma faaliyetlerinin toplumsal katılım ve sürdürülebilirlik kapsamında farklı çalışmalar yapılmaktadır.  Bu çalışmalar çerçevesinde Konya Bilim Merkezi bünyesinde kurulan Afet Farkındalık Alanı her yaş grubuna hitap ederek afet bilincinin oluşturulması, afet öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri ele almaktadır.  Bu alanda deprem, sel ve çığ tehlikesi olan bölgelerde alınması gereken önlemlerin neler olacağını ve doğal afetleri yakından tanıyacaksınız.