AstroFest
ASTROFEST

ASTROFEST NEDİR?

Astrofest ışık kirliliğinden uzak ve doğa ile iç içe gökyüzünün derinliklerine yapılan bir yolculuktur. Yaşadığımız şehirlerde gökyüzüne baktığımızda puslu bir hava ve her yönden süzülen ışık kirliliğini görürüz. Gece olmasına rağmen gökyüzündeki yıldızları ve gezegenleri göremeyiz. Astrofest sadece uzay temalı bir festivalden ziyade; doğa ile baş başa, gökyüzünün muhteşem ihtişamı ile yıldızların altında geçireceğimiz bir festivaldir. İçerisinde yerine gökyüzü gözlemlerinin, disiplinler arası atölye ve etkinliklerin, sosyal aktivitelerin, doğa yürüyüşlerinin olduğu gökyüzünün eşsiz güzelliği altında gerçekleştirilen bir festivaldir. Ayrıca astronomi, uzay ve havacılık gibi ilgi çekici olan disiplinlere yönelik toplumun ilgisinin artması ve bilimsel bilgilerin popüler seviyede yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliklerdir.

Etkinlik Tarihi: 28-29-30 Haziran 2024

Kayıt Tarihi: 4-21 Haziran 2024

Yer: Beyşehir Atabey Gençlik Kampı

BİZ KİMİZ?

Konya Bilim Merkezi taşıdığı misyon gereği hem bünyesinde farklı temalarda festivaller ve programlar düzenlemekte hem de ülke genelinde yapılan festivallerde yer almaktadır. Her sene düzenlemiş olduğu bölgenin en kapsamlı ve en büyük festivali olan Bilim Festivali’nin yanı sıra astronomi, matematik gibi festivaller ile bilimin popülerleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu amaçlarla “Herkese Biraz Gökyüzü” teması ile 2018, 2019, 2021 ve 2022 yıllarında astronomi festivalleri düzenlemiş ve 2024 yılında da 5. Astrofesti düzenleyecektir.

HEDEFİMİZ NEDİR?

Astronomi, uzay ve havacılık bilimlerine yönelik her yaştan farklı birikime sahip insanları bir araya getirerek aynı gökyüzü altında buluşturmaktır. Atölyeler ile astronomiye dair temel bilgilerin daha somut hale getirilmesi, sunum ve söyleşiler ile astronomiye dair merak edilen konuların işlenmesi ve teleskoplar ile gökcisimlerini gözlemleyerek, uzaya farklı pencereden bakmak hedeflenmiştir.

NELER YAPIYORUZ?

• Astronomi ve STEAM atölyeleri,

• Yarışmalar (Su roketi, astrobilgi yarışmaları vs.),

• Teleskop ve dürbünler ile gökyüzü gözlemleri,

• Söyleşiler ve sunumlar,

• Doğa yürüyüşleri

NELER YAPACAĞIZ

Gece gözlem etkinlikleri teleskoplar ve dürbünler vasıtasıyla uzman eğitmenler eşliğinde; 28 ve 29 Haziran akşamı gece yarısına kadar devam edecektir. Program boyunca, gece gözlem etkinlikleri haricinde gündüz güneş gözlemleri, farklı yaş gruplarına hitap eden farklı temalarda atölyeler ve söyleşiler düzenlenecektir. Ayrıca uygulanacak program, astronomi faaliyetleri ile beraber bölgenin dokusuna uygun aktiviteler ile de desteklenecektir. Program, 30 Haziran pazar günü öğleden sonra son bulacaktır.