Basın Özeti

bm2-min
DSC_4066-min
IMG_4009-min
gözlem_kulesi-min
DJI_0028-min
DJI_0015-min
bm1-min
24_Bilim_Merkezi_4-min

Bilimi Topluma Sevdiriyoruz!

7’den 70’e herkese bilimi sevdirmek ve toplumun her kesiminde bilime olan merakı artırmak amacıyla faaliyet gösteren Konya Bilim Merkezi, Konya’nın cazibe merkezlerinden biri konumunda.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olarak hayata geçirdiği Konya Bilim Merkezi, 7’den 70’e herkese bilimi sevdirmek ve toplumun her kesiminde bilime olan merakı artırmak amacıyla faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 100 bin metrekare arsa üzerinde, 26 bin 250 metrekarelik kapalı alanda hizmet veren Konya Bilim Merkezi, 14 bin metrekarelik otopark alanı 11 bin metrekarelik yürüyüş yolları ve 47 bin metrekarelik yeşil alanıyla Konya’nın cazibe merkezlerinden biri konumunda. Gerçekleştirilmesi zor, ilgi çekici mimarisi ile dikkat çeken Konya Bilim Merkezi, tematik sergiler, açık hava sergileri, gözlem ve seyir kulesi, gezegen evi (planetaryum), konferans salonları, laboratuvarları ve çocuk kütüphanesi ile toplumun her kesiminden bilim meraklılarına hitap ediyor. Hafta içi her gün 09.00 – 17.00 hafta sonu ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında 3 yaş üstü çocuk ve öğrenciler için 5₺ yetişkinler için 7₺ olan sembolik sayılabilecek giriş ücretleriyle misafirlerini ağırlıyor.

Maker ve STEM Öğrenme Metodu

Merkezin, Konya Büyük Şehir Belediyesi ve TÜBİTAK desteğiyle laboratuvar alanlarında yapılan çalışmalar; bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin okul dışı ortamlarda toplumun her kesimine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılmasını sağlıyor. Bunun için bilimsel gösteriler, atölye/laboratuvar çalışmaları, ayaküstü atölyeler, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler gibi etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, üretme, sorgulama ve öğrenme isteklerini tetiklenmesi hedefleniyor. Bu amaçla; maker ve STEM öğrenme metodu ile proje ve oyun temelli öğrenme metotları ışığında eğitim stratejileri uygulanıyor. Bu alanda anasınıfı, ilköğretim, ortaöğretim ve lise kademelerinde öğretim gören öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına yönlenmeleri teşvik ediliyor.

7 Tematik Sergi Galerisi

Konya Bilim Merkezi’nin ana binası içinde Bilimin Sultanları, Vücudumuz, Dünyamız, Evrenimiz, Yeni Ufuklar, Temel Adımlar ve AFAD Farkındalık Sergisi olmak üzere 7 farklı tematik sergi galerisi bulunuyor. Sergilerin içerisinde ziyaretçilerinin interaktif olarak dokunup inceleyebileceği onlarca düzecek bulunuyor.