Bilimin Sultanları Haftası


Bilimin Sultanları Haftası Etkinlikleri 

11.11.2023-19.11.2023 tarihleri arasında bilim insanları temalı Bilim Haftası planlanmaktadır. Etkinlik kapsamında geçmişte yaşamış bilim insanlarını tanımak ve yapmış oldukları buluşları anlatmak ve yapmış oldukları icatlar ile alakalı basit materyaller ile bir ürün ortaya çıkarmaya yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Bilimin Sultanları Haftası  tarih ve saati: 11 - 12 Kasım 2023 / 11.00 - 17.45 

                                                                                        14 - 17 Kasım 2023 / 10.00 - 16.45

                                                                                        18 - 19 Kasım 2023 / 11.00 -  17.45

Etkinlik ücreti:

Bilim merkezine girişler ücretli, etkinliklere katılım ücretsizdir. Giriş ücreti çocuklar ve öğrenciler için 5₺ yetişkinler için 7₺'dir.

ATÖLYE PROGRAMLARI

1. Atölye Adı:

Tema: Fizik

İbn-i Heysem / Isaac Newton

Açıklama: Bu alan geçmişte yaşamış fizik alanında çalışmalar yürütmüş iki bilim insanına ayrılacaktır. Kamera yapımı atölyesi ile optik konusu işlenecek ve kameraların çalışma prensipleri incelenecektir.

2. Atölye Adı:

Tema: Mühendislik

El-Cezeri / da Vinci

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu alan Mühendislik temasına ayrılacaktır. Geçmişte yaşayan Sibernetiğin kurucusu kabul edilen El- Cezeriye ait 4 sürgülü kapı kilidinin bir modelinin yapılması planlanmaktadır. Ayrıca da Vinci ye ait uzun tahtalar ve ahşap çubuklar kullanarak, çekiç ve çiviye ihtiyaç duymadan inşa edebileceğiniz bir köprü inşa edilebilecektir.

3. Atölye Adı:

Tema: Matematik

Harezmi / Pisagor

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu alanda matematik konusu işlenecektir. Geçmişte Matematik konularında çalışmalar yapmış Harezmi ve Pisagor dan bahsedilecektir. Matematik ile alakalı sergi düzenekleri incelenebilecektir.

4. Atölye Adı:

Tema: Tıp

İbn-i Sina / Marie Curie

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu alan Tıp alanında çalışmalar yapmış iki bilim insanına ayrılacaktır. Bu atölyede radyasyonu hızlı bir şekilde tespit edip ölçmek için kullanılan bir alet olan Geiger sayacı kullanılacaktır. Bu sayaç yardımıyla radyasyon yayan cihazlar tespit edilebilecektir. Ayrıca kokular ile alakalı bir atölye çalışması yapılabilecektir.

5. Atölye Adı:

Tema: Astronomi

Ali Kuşcu / Edwin Hubble

Yer: Konya Bilim Merkezi

Açıklama: Bu alanda Astronomi konusu işlenecektir. Birçok farklı teleskop tanıtımı yapılacaktır. Evrenin genişlediği ile alakalı bir etkinlik gerçekleştirilecektir.