Cern International Masterclass

DSC_5018-min
DSC_5071-min
DSC_5098-min
DSC_5016-min
DSC_4998-min
DSC_4955-min
DSC_5010-min
DSC_4967-min

Her yıl 52 ülkeden 13.000’den fazla lise öğrencisi CERN Masterclass ile parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışıyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) aktif görev yapan bilim adamları tarafından aktarılacak madde ve kuvvetin esaslarına ilişkin temel araştırma yöntemleri, öğrencilerin parçacık fiziği deneylerinin gerçek verileri üzerinde performans ölçümleri yapabilmesine olanak sağlıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliğinde Cern International Masterclass etkinliğine 2 yıldır ev sahipliği yapıyor. Etkinlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinden lise öğrencileri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ile canlı bağlantı da yaparak parçacık fiziğinin sırlarını çözmeye çalışıyor.

Bilim Merkezimizde gerçekleştirilen etkinlikte bilimsel araştırmalara meraklı lise öğrencileri, Parçacık Fiziği alanındaki en güncel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) gerçek verilerini kullanarak ilgili deney ve analizlerin bir parçası olma şansını kazanıyor.