Doğa ve Toprak Günü

03-04 Aralık 2022 tarihleri arasında Doğa ve Toprak Günü temalı bilim günü kapsamında geçmişten günümüze toprak ve doğa ile alakalı yaşanan gelişmeleri anlatmak ve basit materyaller ile bir ürün ortaya çıkarmaya yönelik atölye çalışmaları, yarışmalar ve birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirilecektir.

ATÖLYE PROGRAMLARI

1. Atölye: Toprak Katmanları Atölyesi

Bu atölye de katılımcıların toprak horizonları öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Toprağın altında neler var ? Hadi aklımızdaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıralım!

2. Atölye: Doğaya İz Bırak

Katılımcıların doğada ki sanat üzerine bir eser yapması amaçlanmaktadır. En etkileyici sanat doğanın kurgusu olduğunu birlikte öğrenelim.

3. Atölye: Topraktaki Bakteriler

Bakteriler hayatımızın her yerindedir hatta vücudumuzda bile milyonlarca bakteri bulunmaktadır. E durum böyle olunca bakterilerin toprakta olmaması absürt olurdu değil mi? Haydi inceleyelim o zaman.

4. Atölye: Toprakdan Elektrik Üretimi

Günümüzde elektrik ne kadar önemli değil mi? Elektrikli arabalar bile çok gündemde, yani elektrik bizim için çok önemli… Peki toprakta elektrik var mı? Olmaz mı, haydi sende gör!

5. Atölye: Toprakla Boyama

Boyama yüzlerce yıldır süslemede kullanılıyor. Peki bu boya nasıl elde ediliyor? Tabiki de doğadan! Doğa her şeyin başlangıcıdır, boyanın bile!

6. Atölye: Kilden Tasarımlar

Kil yüzlerce yıldır araç, gereç yapımında kullanılıyor. Hatta önceden bu killerden tabak yapıp yemek yiyorlarmış. Bu geleneğe küçük bi dönüş yapalım mı? Haydi bana eşlik et!

7. Atölye : Çamur Böcek Yapımı

Böcekler çamuru çok sever değil mi? Peki çamur böceği sever mi? Bence sever! Haydi çamurdan böcek yapalım ve bunu gözlemleyelim.

8.Konya Orman Bölge Müdürlüğü fidan dağıtımı olacaktır (Katılımcı)

Not: Etkinliğe katılım ücretsizdir. Bilim merkezine girişler ücretlidir.

Yetişkinler için: 7₺

Öğrenciler için: 5₺