Yaz Bilim Kampları

2022 YAZ BİLİM VE TEKNOLOJİ KAMPI

HAKKINDA

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Bilim Merkezi tarafından 12. si düzenlenecek olan yaz dönemi Yaz Bilim ve Teknoloji Kampı, farklı temalarda dolu dolu içeriklerle sizleri bekliyor. Kampımızda; İklim ve Çevre, Düş Fabrikası, Yenilenebilir Gelecek, Yapı ve Tasarım, STEM Jr., ve Teknoloji: Robotik ve Kodlama temalarıyla yepyeni içerikler oluşturulduk.

Konya Bilim Merkezi olarak, üreten ve girişimci çocuklar için 21.yüzyıl teknolojilerini kullanarak, etkileşimli ortamlarda eğitim programlarına katılmalarına olanak sağlıyoruz.

KAZANIMLAR

Kamp süresince katılımcıların aşağıdaki kazanımları elde etmelerini hedefliyoruz:

• Yeni teknolojileri daha etkin kullanabilmenin yollarını görecek ve bu yolları keşfetmeleri sağlanacak.

• Kendi dijital oyunlarını yapabilecek, kendi ürünlerini tasarlayacak ve doğayı modelleyerek çevreye duyarlı yeni araçlar icat edebilme becerileri kazanacak.

• STEM eğitimi ile disiplinler arası yeni bir bakış açısı edinecek.

• Tasarım odaklı düşünerek yeni fikirler ortaya koyabilme yetisi kazanacak.

• Ekip çalışması ile etkin çözümlere birlikte ulaşabilme ve işbirliği yapabilecekleri ortamlarda çalışma imkânı bulacak.

• Üretimin eğlenceli ve keyifli taraflarını keşfetmeleri sağlanacak.

KAYIT BİLGİLERİ

Kayıtlar online olarak yapılmaktadır.

Kayıt esnasında doğum tarihlerinin doğru girilmesi önemle rica olunmaktadır. 5 yaş ve altı katılımcılar kamp programına alınmayacaktır.

Kayıt esnasında yaşanan sorunlar için (0332) 205 40 06 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt sonrasında, kamp hakkında detaylı bilgi için kamp başlangıç tarihinden 3 gün önce sizlere ulaşım sağlayacağız.

Kayıt esnasında verilen adres ve telefon numarası bilgilerinin tam olarak girilmesi önemle rica olunmaktadır. Adres bilgileri servis güzergâhları için kullanılacaktır.

Kampa 5 kişiden daha az kayıt olması halinde kamp programı iptal edilecektir.

ÜCRET

Kamp ücretlendirmesi 5 gün için 740 TL’dir.

%30 kardeş indirimi uygulanacaktır.

4 haftalık kamp programına kayıt yaptıran katılımcılarımıza toplam 460 TL indirim yapılacaktır.

Ücrete yemek, atıştırmalık ve ulaşım dahildir.

PROGRAM AKIŞI

1-26 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz kamp programlarımıza 4 hafta süresince katılım sağlayabilirsiniz.

Kamp programında servis sağlanacaktır (Kayıt esnasında belirtilen adreslerden katılımcılar alınacak ve akşam dönüşte bırakılacaktır, sadece pazartesi günü sabah katılımcılarımızı velilerin getirmesi talep edilecektir).

Tema ve yaşlara göre kamp programları hafta içi Pazartesiden Cumaya gerçekleştirilecektir. Kamp programımızda konaklama olmayacak. Kampların başlangıç saati 10:00, bitiş saati 16:30’dur.

Öğle yemeklerinde günlük, taze ve sağlıklı yemekler yapılacaktır. Ara öğünlerde atıştırmalıklar sağlanacaktır (Kamp tarihinden 3 gün önce yapacağımız aramalarda katılımcımızın herhangi bir gıda alerjisi varsa lütfen belirtiniz).

Program sonunda katılım belgesi verilecektir.

 NOT: Katılımcıların yanına yedek kıyafet koymayı ihmal etmeyiniz.

Sibelin hazırladığı görsel eklenecek(ekledikten sonra yazıyı silebiliriz)

Tablo 1: 2022 Yaz Bilim ve Teknoloji Kampı tarih, tema, yaş ve ücret bilgilendirmesi.

İKLİM VE ÇEVRE KAMPI

Her gün kullandığımız araçlarımızın egzozlarından çıkan dumanlar, parfümler, doğaya attığımız zararlı maddeler, fabrika atıkları, zehirli gazlar ve benzeri daha birçok şey iklimi etkilemektedir. Bizlere düşen, tüm bu unsurların neden olduğu olayları araştırmak ve üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmektir.

Konya Bilim Merkezi Bahçede Bilim alanında katılımcılarla iklimi, doğayı ve çevremizi daha yakından keşfetme fırsatı bulacağız. Günlük yaşantının karmaşasından uzaklaşarak bilimle ve doğa ile iç içe bir kamp programında sizleri bekliyor olacağız.

Temiz bir çevrede doğup büyüyen bir çocuğun, bulunduğu ortamın güzelliklerini somut olarak gördüğü zaman o ortamı korumak için elinden gelen tüm çabayı gösterir. Sende çevre ve iklim bilincini kazanmak istiyorsan tek yapman gereken kampımıza katılmak!

YAPI VE TASARIM KAMPI

Çocuklar aslında küçük yaşlardan itibaren mühendislik konularına çok aşinadırlar. İnşa ederler, parçalara ayırırlar ve tekrar bir araya getirirler. Ahşap Uçak Tasarımı, Da Vinci Köprüsü, Geometrik Desenler, Pnömatik, Tasarım ve Mühendislik Atölyeleri, Doğadaki Mühendislik gibi konularda birbirinden eğlenceli atölye ve yarışmalar ile mühendislik faaliyetlerini gerçek dünyadaki teknolojilere ve sorunlara dayandıracaktır. Kamp süresince katılımcıların matematik ve fen bilimleri gibi disiplinlerin, yaşamları ile ilişkili olduğunu görmeleri sağlanacaktır.

YENİLENEBİLİR GELECEK KAMPI

Sıkça karşılaştığımız o ünlü E = mc2 formülünde, Einstein maddeyi “çok yoğun enerji” olarak ifade eder. Fizikte “iş yapabilme yeteneği” olarak tanımlanan enerji için, yaşamın ta kendisidir dersek abartmış olmayız. Kavram olarak enerjiyi, çeşitlerini ve birbirlerine dönüşünümünü, yenilenebilir enerji kaynaklarını öğrenmek için yaptığımız etkinliklerde sizleri de aramızda görmek isteriz. Enerjinizin bir kısmını “enerjiyi” öğrenmeye ayırın, tabii ki eğlenerek ve yaparak, ne dersiniz! Günlük hayatta kullanılan enerjinin bir madde midir? Kullanımı nasıl olur? Günlük hayatta enerji nerelerde karşımıza çıkıyor. Enerjiye dair merak ettiğin tüm soruların cevaplarını kampımızda bulmaya hazır mısın?

TEKNOLOJİ: ROBOTİK VE KODLAMA KAMPI

Eğitimde dijital dönüşüm hızla devam ediyor. Yaş gruplarına göre basit ve karmaşık robotik etkinliklerinden kodlamaya, oyun tasarımından 3 boyutlu yazıcılara, robot tasarımından programlama dillerine kadar birçok konu bu kampta seni bekliyor olacak. Aynı zamanda katılımcılar sayıları, renkleri ve harfleri kullanarak Kriptoloji Bilimine giriş yapıp matematiğin kodlamadaki yerini ve önemini keşfedecekler. Yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi konularda da eğlenceli ve öğretici çok çeşitli atölyelerimiz olacak.

DÜŞ FABRİKASI

Bu kamp programımızda küçük dostlarımızın ince motor becerilerini oluşturmaları için mükemmel bir fırsat! Birbirinden eğlenceli atölyelerde bir şeyler inşa etmek, farklı parçaları bir araya getirmek, minik parmaklarını çalıştırmak için harika egzersizlerdir. Çocukları tasarımını ve üretimini tamamladıkları her atölyede; bir başarı duygusu yakalarlar. Bu onların heyecanlarıyla birlikte özgüvenlerini de arttırır. Bu da çocuklarımızı daha karmaşık şeyler yapmaya iter ve kendilerine olan güvenleri gelişir. Haydi, sizleri de ‘’Düş Fabrikası’’ kampımıza bekliyoruz.

STEM JR.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik STEM JR. Kampında!

Bilim kişinin bir fikir bulmasını ve bunu pratikte kanıtlamasını gerektirir; bu kamp programımızda çocukların bunu hayal gücü ile yapmalarına yardımcı olacağız. Teknoloji bir görevi yerine getirmek için yeni teknikler kullanır ve kampımızda çocuklara bunu yapmak için temel malzemeleri kullanmayı öğreteceğiz. Aynı zamanda yapı tekniklerini kullanarak mühendislik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacağız. Tüm bu çalışmalar ve daha fazlası için kampımızda yerinizi alın.